Hatha Joga jako nauka

Niestety w dzisiejszej zachodniej kulturze, gdy wypowiemy słowo joga, ludziom wydaje się, że nawołuje ona do wykręcania swojego ciała i przybierania pozycji, których nie powstydziłby się nawet człowiek z gumy. Joga nie jest jednak słowem, które ma za zadanie określić rodzaj ćwiczeń.

Słowo joga oznacza tak naprawdę zjednoczenie. Nauka udowodniła nam, że całe istnienie jest tak naprawdę jedną i tą samą energią. Zatem jeżeli wszystko jest jedną energią, dlaczego nie doświadczamy tego w ten sposób? Jeżeli potraficie przełamać ograniczenia iluzji społecznych, które nakazują nam wierzyć w to, że jesteśmy różnymi bytami i zaczniecie doświadczać jedności istnienia, to zrozumiecie czym dokładnie jest hatha joga. Większość znanych nam religii tego świata zawsze powtarzało nam, że bóg jest wszędzie. Jest on zatem energią, która łączy się ze wszystkim, czy też energią, która pozwala na to, aby cała materia tego świata łączyła się w całość? W praktyce jest to ta sama rzeczywistość. Jeżeli jednak wydedukujemy to rozumowanie tej rzeczywistości za pośrednictwem matematyki, nazywamy je nauką. Jeśli nie posiadamy na ten temat żadnej potwierdzonej wiedzy, a mimo to w to wierzysz, przyjęło się nazywać to religią. Jeżeli zaś znajdziemy metodę, aby się tam dostać, nazwiemy ją jogą. Tak naprawdę nie ma rzeczy, którą joga mogłaby być lub takiej, którą mogłaby nie być.

Po dwudziestu latach jogi wkraczającej na zachód i zdobywającej popularność pomimo tego, że sposoby jej nauki pozostawiały wiele do życzenia, okazało się, że korzyści zdrowotne płynące z tej praktyki były niezaprzeczalne. W dzisiejszym świecie liczba osób, która pragnie uprawiać jogę lub jest jej praktykantem znacznie wzrosła i zdaje się nieustannie poszerzać. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że społeczność naukowa zaczyna dostrzegać głębię i wymiar tego, jakie możliwości oferuje praktykowanie nauk joginów. Należy jednak zachować pełnię świadomości dotyczącą praktyk jogicznych. Jeżeli praktykowana od setek lat w Indiach joga będzie rozprzestrzeniała się w niewłaściwej, zniekształconej formie, za 15 lat ujrzymy nowe badania, które przedstawią, w jaki sposób joga stała się szkodliwym narzędziem w rękach człowieka. Dlatego też ważne jest, aby przywrócić klasyczną jogę, której naucza się w odpowiedniej atmosferze pełnej zrozumienia i pokory. Ucząc się systemu Hatha Jogi, poznamy fantastyczny proces przekształcania systemu ludzkiego organizmu w naczynie przystosowane do przyjmowania boskości. Tylko w ten sposób zrozumiemy jak doskonałym narzędziem, jest ludzkie ciało.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *