Na czym ćwiczyć jogę?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z praktyką jogi zastanawia się, jakie podłoże będzie najlepsze do ćwiczeń. W tym wpisie podpowiadamy Wam, czym kierować się wybierając matę.

Wybór dla początkujących

Rozpoczęcie przygody z jogą nie zawsze wymaga zakupu maty. Nieraz warto się z tym wstrzymać do momentu, w którym będziemy pewni, że joga to coś dla nas. Osoby początkujące mogą ćwiczyć na tym, co mają w domu na podłodze. Sprawdzą się panele, chociaż dużo większy komfort zapewni wykładzina lub dywanik. Dobrym wyborem będą w tym przypadku oryginalne zielone dywany dostosowane kształtem i materiałem do indywidualnych preferencji.

Maty

Po pierwszych asanach, gdy uznamy, że joga to aktywność dla nas, warto rozejrzeć się za dedykowaną do jogi matą. Jej największą zaletą i równocześnie pożądaną właściwością, jest ograniczenie ślizgania dłoni i stóp. Z tego powodu wybierając matę, trzeba zwrócić uwagę na perforacje i materiał, z którego została wykonana.

Kolejną funkcją podłoża w praktyce jogi, jest zapewnienie komfortu naszemu ciału – mięśniom i szkieletowi. Komfort ten zapewni wyłącznie mata posiadająca odpowiednią grubość. Dlatego odradzamy zakup maty, która jest cieńsza niż 7mm – ćwiczenie na niej może powodować duży dyskomfort, a nawet ból.

Rozmiar maty ma znaczenie

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozmiarów mat. Wybierając ten dla siebie, nie warto kierować się ceną i wybierać mniejsze modele. Dobrze dobrana mata ma dać nam swobodę w praktyce i z tego powodu jej długość powinna wynosić o około 20-30 cm więcej, niż nasz wzrost. Natomiast optymalna szerokość to 60-70 cm. Jednak osoby tęższe powinny wybrać odpowiednio szerszy rozmiar. Niektóre sklepy oferują sprzedaż mat spersonalizowanych – warto sprawdzić ich ofertę w przypadku niestandardowych rozmiarów.

Nie wolno zapominać, że mata będzie miała kontakt z naszym ciałem, powinna być więc możliwie wolna od sztucznych barwników, materiałów wydzielających silny zapach a także tworzyw mających szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Dodatkowo jeśli planujemy praktykować jogę poza domem, mata powinna być wyposażona w specjalny uchwyt umożliwiający jej transport w zwiniętej formie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *