Jak jogini postrzegają pożądanie?

Seks jest naturalny, to seksualność została wymyślona. To słowa jednego z najpopularniejszych joginów, właściciela fundacji non profit Isha. Jest to duchowy ruch w Indiach prowadzony przez cenionego na całym świecie mistyka Jaggi Vasudeva znanego bliżej pod pseudonimem Sadhguru.

Gdy pytano go o powstrzymywanie swojej żądzy, wielokrotnie powtarzał on, że nie ma w tym niczego złego. Oznacza to po prostu to, że w trakcie pragnienia i żądzy seksualnej, nasza inteligencja została chwilowo porwana przez działanie hormonów. To tylko kompulsywne zachowanie. Kiedy byłeś dzieckiem, nieistotne było dla ciebie jakie ktoś miał narządy rozrodcze. Jednakże od momentu, w którym hormony zaczynają grać w ludzkim organizmie, dlatego niekiedy nie możecie myśleć o świecie poza tym. Jest to sytuacja, w której inteligencja całego systemu zostaje porwana przez układ hormonalny organizmu. Joga jasno określa jednak, że seks jest naturalną aktywnością, której nie możemy unikać. To seksualność została wymyślona i stworzona przez ciebie. Jest to zależność psychologiczna, która nie ma nic wspólnego z duchowością. Jest to w dzisiejszym świecie ogromny problem, ponieważ temat seksu zaczyna stawać się perwersją, zamiast nadal być naturalną czynnością.

Seksualność zaczęła odgrywać w naszych życiach tak ogromną rolę, ponieważ gdzieś na drodze życia nie zaakceptowaliśmy naszej biologii w odpowiedni sposób. Zaakceptowaliśmy pewne części ciała, jednak nie jedną poszczególną. Pamiętaj o tym, że twoje nogi, ręce są tym samym, co narządy płciowe. Jednak ty sam stworzyłeś wokół rozumienia tej zależności coś niepoprawnego. Społeczeństwo od lat propaguje niezdrowe podejście do seksu. Przychodzi nam to do głowy, ponieważ nikt nigdy nie koryguje tych informacji i nie mówi, że są one czymś złym. W sprawach seksualności stworzyliśmy pewne aspekty dobra i zła. Zauważmy jednak, że wartościujemy etycznie coś, co jest tak podstawowe, że nie powinno być nawet obiektem rozważać i dywagacji. Niektórzy chcą nawet znaleźć pewną filozofię, która obali zło w postaci pożądania. Inni chcą z kolei wspierać seksualność. Jogini nie rozumieją, dlaczego ktokolwiek potrzebuje filozofii, aby uprawiać seks lub tego nie robić. To tylko naturalna biologia naszego organizmu. Wszystkie komplikacje wokół tematu seksu i seksualności są nam zupełnie niepotrzebne. Jeżeli sprawimy, że tak podstawowa czynność naszego życia, która kultywuje rozprzestrzenianie się ludzkiego gatunku, będzie skomplikowana, większość ludzi stwierdzi, że jest ona niepotrzebną częścią ich życia.

Z powodu absurdalnych pomysłów zawsze chcemy przesadzać lub coś lekceważyć. Nie próbujemy wówczas odnaleźć złotego środka. To właśnie harmonia i równowaga w naszym życiu jest tym, czego nauczy nas joga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *